ZÁŘÍ - 17x běh (236 km). Po skvělém srpnu přišlo slabší září. V tréninku na maraton je 236 km prostě málo. Hlavní příčinou byla znovu samozřejmě, jak jinak, bolest zad, která se zhoršila po pražské desítce. Tu jsem zaběhl prakticky stejně jako před rokem a žádný plánovaný rychlostní posun se nekonal. Druhým největším závodem podzimu ale byl ústecký 1/2 maraton, kde jsem v roce 2019 zaběhl svůj osobák. Věděl jsem, že pod vysněných 90 minut se nemám šanci dostat a nakonec se nepovedlo ani pod 1:32. V nezvykle teplém počasí se mi nakonec povedlo dokončit 10 minut od osobáku. Pozitivní je, že jsem ve druhé polovině měsíce zaběhl 3 velmi kvalitní tréninky (3x4 a 3x5 km v tempu 4:40/km a 30-km dlouhý běh). Chyběly tomu sice volnější výběhy, která dávají základ, ale z tohoto pohledu těch 236 km kvalitu nepostrádalo a na maraton by se nemuselo jednat o špatnou přípravu. To ale ukáže až 22. říjen :-)

SRPEN - 30x běh (406,4 km). Dva a půl roku jsem se nad 400 km nedostal. A povedlo se mi to zrovna v měsíci, kdy jsem to vlastně vůbec nečekal, protože jsem 3 týdny strávil na dovolené v zemích bývalé Jugoslávie. Ale snad právě proto se to podařilo. Vybíhal jsem vždy brzy ráno, kdy ještě venku nebylo takové horko. Vlastně jen 3 dny jsem běhal v dešti a to v Černé Hoře. Jinak mě to moc bavilo, protože běhat na neznámých místech je vždy zajímavé a osvěžující. Celkem jsem na dovolené natočil 270 km. V Černé Hoře ve městě Bar jsem narazil na otevřenou dráhu a neplánovaně zařadil krátký 5 km tempový běh. Za týden další v Bosně a pak jsem na to navázal doma ve Varech o délce 8 a 10 km. Vše v tempu 4:30/km. Ke konci měsíce jsem také zvládl dlouhý běh 29 km. Solidní příprava na maraton!

ČERVENEC - 24x běh (303,3 km), 1x kolo (32 km). V červenci jsem se těsně zase dostal nad 300 km měsíčně. Ze začátku jsem ještě zkoušel nějaké kratší úseky na rychlost (600 a 800m), ale na SpaRunu jsem totálně vybouchl a zaběhl svůj nejhorší čas v historii. Bylo sice pořádné vedro, ale to nic nemění na věci, že to byla momentálně slepá cesta. Rozhodl jsem se tedy zcela soustředit na přípravu na maraton v Drážďanech, který mě čeká v říjnu a začal nabíhat volným tempem kilometry. Po dlouhé době jsem opět vyběhl s Michalem a dali jsme směrem na Hubertus ve Varech 19 km, což byl tento měsíc můj nejdelší běh. Poslední běh v měsíci jsem absolvoval v Maďarsku cestou na dovolenou do Chorvatska.

ČERVEN - 21x běh (237,5 km), 1x kolo (24,1 km). Začátek června ozdobil jarní vrchol v letním počasí na budějovickém 1/2 maratonu. Tempo jsem zvolil na 1:30, 8 km jsem ho držel, ale pak jsem musel zvolnit, abych nakonec doběhl necelé 2 minutky po vysněném čase, s čím jsem ale poměrně spokojen. Horší už to bylo za 3 týdny na Rolavě, kde jsem v rámci Olympijského běhu běžel 5 km prakticky stejným tempem. Celý měsíc jsem běhal převážně volně, jen na konci jsem zařadil 2x5 km - jednou 12x400 a jednou tempový běh, ale žádné zázračné časy se nekonaly. Dal jsem si však velký závazek, přihlásil jsem totiž na drážďanský maraton, který se koná na konci října.

KVĚTEN - 25x běh (321,1 km). Květen se oproti slabšímu dubnu vydařil. Dílčím cílem před 1/2 maratonem v Budějovicích byla karlovarská štafeta, kde jsme měli jasně daný cíl a to zvítězit. Pár rychlostních tréninků jsem právě kvůli kratší pětikilometrové trati absolvoval. Cíl to splnilo, protože si mi podařilo rozběhnout první část pod 21 minut a tým New Roll Runners ve složení Bridget, Véna a Tomýk dosáhl slavného vítězství :-) Jediné, čeho mohlo být více, byly dlouhé běhy. Pouze 2x jsem se dostal nad 20 km. O to víc je cennější celkový objem nad 300 km.

DUBEN - 19x běh (228,6 km), 34,7 km kolo. Hned na začátku měsíce jsem absolvoval ostrý test v podobě 1/2 maratonu v pěkném rumunském městě Cluj. Trať byla nejrovinatější, co jsem kdy běžel, ale obsahovala spoustu zatáček a vraceček. S časem 1:32:25 jsem spokojený. Pak se prudce ochladilo a v Rumunsku jsem běhal v mrazivých teplotách kolem 0. Po návratu domů jsem 10 dní kvalitně odtrénoval, ale bohužel jsem podcenil bolest v krku a onemocněl. To znamenalo týdenní výpadek a ztrátu nabrané kondice, což je škoda, protože to vypadalo s útokem na čas pod 90 minut na budějovickém 1/2 maratonu celkem nadějně, ale tohle je velká překážka.

BŘEZEN - 26x běh (350,1 km). Březen se povedl. Pokračoval jsem v nastaveném trendu a běhal kolem 80 km týdně a zvládl jsem tři tempové běhy. Jen místo toho, abych je prodlužoval, běhal jsem je stále kratší (14, 12, 10). Nějak jsem se v nich necítil. Ani dva dlouhé běhy na Svatošky a zpět se neobešly bez komplikací. U jednoho (25 km) jsem přepálil úvodní polovinu a posledních 7 km už jsem jen doklusal. Pak jsem si naordinoval rovnou 30 km. Rozběhl jsem rozvážněji a zhruba 12 km celkem šlo, ale pak už jsem to začal cítit. Na 18. už mi došlo a následně jsem měl co dělat, abych se dostal se 2 přestávkami do cíle. Třetí běh (26 km), více kopcovitější, už jsem v tempu přes 5 minut zvládl lépe. Vzhledem k blížícímu 1/2 maratonu jsem zařadil také 2 rychlostní tréninky (6x800 a 4x1200) a s těmi jsem byl naopak spokojen, když se dařilo držet tempo 4:10/km.

ÚNOR - 24x běh (315 km)Na únor celkem slušná kilometráž. Hned na začátku měsíce jsem si střihnul 1/2 maraton u moře ve Španělsku a zatrénoval si v teple (poslední 2 dny spíše ve větru). Po návratu jsem pokračoval ve volných bězích. Jednou jsem zkusil tempový běh 12 km po 4:32/km, ale dost mě to vyčerpalo, tak jsem od tempové vytrvalosti raději upustil. Těší mě 2 dlouhé běhy (23 a 25 km), které jsem zvládl bez nějakých větších potíží.

LEDEN - 23x běh (276,2 km). Oproti prosinci jsem mírně navýšil kilometráž a dostal se na dostřel 300 km. V prvním týdnu jsem testoval formu na Bezručáku v Chomutově, kde jsem se účastnil závodu na 10 km také v roce 2020. První polovina se běží do kopce a pak zpět. Oproti závodu před 3 lety jsem letos doběhl těsně pod hranicí 44 minut, tedy o 3 minuty pomaleji. Většinu tréninkových běhů jsem absolvoval ve volném tempu, pouze 2x jsem zkusil zařadit něco rychlejšího. Potěšil mě především tempový běh na 10 km, kde jsem udržel průměrné tempo 4:32/km, což se vzhledem k plánovanému jarnímu maratonu pod 3:15 jeví slibně.

Add comment


Security code
Refresh