Na konci srpna, necelé 3 týdny před mým hlavním závodem 2. poloviny roku ústeckým půlmaratonem, jsem se vydal otestovat svou formu do Plzně. Přestože se běžela o víkendu také Valdštejnova desítka či Chodovská vlečka, zvolil jsem závod Vaší ligy, neboť se koná na rovinaté trati, což se hodilo v rámci přípravy na 1/2 maraton. Cheb mě minulý rok příliš neoslovil, možná i proto, že se mi závod na 5 km příliš nepovedl, a na trať Chodovské vlečky jsem neměl zrovna příznivé reference. Dalším pádným důvodem byl pokus o překonání 40-minutové hranice.

Do Plzně jsem se netradičně v úterý vydal spolu s Tomem, který měl v nohách chebskou štafetu se sestrou Luckou a celou sobotní vlečku. Do Plzně proběhla cesta autem v pohodě, ale ve městě jsme trochu bloudili. Z Prahy přijela na závod i Lucka, tak jsme se rozhodli, že ji vyzvedneme na nádraží. Tak nějak automaticky jsem předpokládal, že přijede vlakem, tak jsme nejprve objeli plzeňské nádraží, jehož okolí se rekonstruuje, zaparkovali a pak zjistili, že Lucka jede autobusem :-) Pak jsme se motali při výjezdu, protože se ztratil signál GPS. Následně jsme vjeli místo k McDonald´s (Tom měl hlad) do Hornbachu. K BauMaxu, kde se závod u řeky Úslavy koná, jsme ale dorazili nakonec včas. Lucka už nás očekávala, protože jí bus stavěl téměř naproti :-) Vyzvedli jsme čísla v pořadatelském stanu, převlékli se a vydali se na rozklusání.

--

Kilometr byl tak akorát a už jsme stáli na startu, kam se postavilo celkem 19 běžců na 10 km vč. Lucky, která kvůli bolesti hlavy do poslední chvíle přemýšlela, zda se nepřeregistrovat raději na pětku. Nakonec to neudělala, což byla škoda, protože desítku nedoběhla a na pětce by byla mezi ženami třetí. Teplota okolo 25 stupňů, sice už nebyly takové hicy jako prakticky celý srpen, ale o 5 stupňů méně by bylo ideální. S tím se však nedalo nic dělat. Start byl rychlý. Pořadatel zahlásil "startujeme desítku", běžci se seřadili, výstřel a běželo se. Měl jsem v plánu držet tempo 4:00/km a tak jsem si pravidelně tempo kontroloval, abych nepřepálil. Tom se mi na začátku začal vzdalovat a pronásledoval vedoucí ženu Teodoru Chvalovou, která nakonec vyhrála v absolutním pořadí. Za ní se celý závod držel Josef Bečvář. Přede mnou běžel v úvodních kilometrech ještě jeden běžec, pravděpodobně Michal Bernard, ale ten své síly přecenil a po pár kilometrech jsem ho bez velkého úsilí dal. Trasa mě příliš nenadchla. Byla sice rovinatá s pár mírnými kopečky, ale běžela se k otočce přes most přes řeku a pak téměř zpět na start. Následovalo druhé kolo. Původně jsem měl za to, že je jenom jedna obrátka. Prvních 5 kilometrů jsem zvládl za 19:46, ale postupně docházely síly a ve 2. kole přišel útlum. Následovaly 3 kilometry po 4:05/km a o svůj náskok jsem tak přišel. Nechtěl jsem se ale smířit s tím, že bych dokončil na 4. místě, zvlášť když se Tomův náskok přestal zvětšovat a dokonce se mi zdálo, že ho pomalu dotahuji. Hlavní motivací ale byla především desítka pod 40 a ve dvou by se to lépe zvládlo. Toma jsem dotáhl asi 2 km před cílem a i když to chtěl asi 2x zabalit, nenechal jsem ho to udělat. Když jsem viděl, že to bude opravdu těsné, ještě jsem asi 300 metrů před cílem přidal. Doběhl jsem sice 3 vteřiny před Tomem, ale na hodinkách se čas zastavil na hodnotě 40:04, což byl vážně pech. Útěchou bylo alespoň 2. místo mezi muži a sáček s bylinkami. V tombole jsem navíc vyhrál startovné na další závod, ale nemyslím si, že ho vzhledem k časově náročnému programu následujících měsíců stihnu využít.

-

Co mě na závodu zaujalo, byla přátelská atmosféra. Běží se každý měsíc, takže běžci už se znají a po závodě si můžou popovídat. Stavili jsme se v OC Plaza. kde jsem doplnil energii hranolkami z Burger Kingu a hurá domů :-)