Trening 2023

Trening 2022

Trening 2021

Trening 2020

Trening 2019

Trening 2018

PROSINEC - 382,2 km. Za 2,5 roku, co se běhu věnuji pravidelně, se jednalo o 3. objemově nejnáročnější měsíc. Zařadil jsem dlouhé běhy a ve 3 nejdelších jsem dohromady nasbíral 83 km (jednou jsem zabloudil :-) ). Nejvýživnější byl ten poslední - jihočeský KleKluLi, v jehož rámci jsem vystoupal na Kleť a celkově 840 m. 2. závodem, o poznání kratším, byl Vánoční běh ve Fr. Lázních. Moc se mi nedařilo, jen o 15 vteřin rychleji než před 2 lety. Při tréninkových tempových a silových bězích jsem se začal řídit tepovkou, ale v lednu je na čase přidat kvalitu, abych byl za měsíc a půl v Barceloně rychlostně fit :-)

LISTOPAD - 23x běh (279,4 km). Tenhle měsíc jsem poměrně dost odpočíval. Den jsem vynechal před i po Mosteckém 1/2 maratonu, kde jsem vyrovnal osobák. A pak jsem to nejspíš přehnal s intenzitou, když jsem o víkendu absolvoval 2 rychlé kratší závody v Ostrově a Chebu. Úterní intervaly mě dodělaly, tak jsem si naordinoval 4 dny volna. S Vaškem Bechiňským se plánujeme zúčastnit únorového 1/2 maratonu v Barceloně, kde bych rád pokořil hranici 85 minut. Začal jsem trénovat podle Hansonova běžeckého plánu, který staví na tempovém tréninku a je poměrně náročný. Říkal jsem si, že by to mohla být cesta, ale jak jsem se ujistil v posledním listopadovém tréninku, mám problém uběhnout několik kilometrů v tempu, ve kterém dám 1/2 maraton, což moc nedává smysl, ale co se dá dělat. Začaly se ozývat různé bolístky (záda, noha), tak než se trápit, vrátím se k MAF tréninku. Zóny mám vymyšlené (lehký běh do 135, dlouhý 140, tempo 145, intervaly 150-155). Vsadím na dlouhodobý přístup.

ŘÍJEN - 29x běh (335,1 km). V říjnu jsem začal pokládat základy obecné vytrvalosti na příští sezónu a dostal jsem se na podobný počet kilometrů jako v dubnu. Přispěly k tomu i běhy do práce od auta, které parkuji na půl cesty do školy, kam vozím děti. Postupně jsem začal zařazovat kvalitnější běhy. 2x stupňované 8-kilometrové tempo a 2 intervalové tréninky v desítkovém tempu, které už nyní budu absolvovat pravidelně. Na konci měsíce jsem se těšil na 1/2 maraton ve Velešíně, ale okolnosti rozhodly jinak a start jsem o týden odložil. Postavím se 4.11. na start 1. ročníku 1/2 maratonu na závodním okruhu v Mostě. Poznával jsem také kopce v Karlových Varech, což prospělo síle nohou.

ZÁŘÍ - 24x běh (265 km). V září už jsem v pár dnech vyběhl víckrát za den, protože jsem byl s autem v servisu nebo vozil děti do školy. Kilometry jsem nabíhal v rychlejším tempu. Ze začátku to bylo fajn, ale postupem času to asi bylo na mě moc. Jak jinak si vysvětlit špatný čas z Františkovy pětky? Už to s těmi 19 minutami nevidím příliš reálně do konce roku. Rozhodně nebudu tlačit na pilu. Ani závod v Citicích se mi nepovedl zrovna podle představ. Na konci měsíce jsem zvolnil, pár dní odpočinul a začal nabíhat kilometry ve volnějším tempu. Do konce roku chci postavit pevný základ obecné vytrvalosti, ze kterého bych rád v dubnu pokořil 80-minutovou hranici na 1/2 maratonu.

SRPEN - 28x běh (294,1 km). Naběhal jsem sice nejvíce kilometrů za poslední 4 měsíce, ale prakticky skoro celý měsíc jsem se soustředil na zlepšení času na 1000 m, což se mi o 8 vteřin povedlo. Většina běhů proto nepřesáhla 10 km. Kilometráž jsem navyšoval především dlouhými běhy o víkendu a 3x jsem běžel z práce do servisu. Alespoň jsem se trochu připravil na září, kdy to bude denní chleba a budu běhat do školy pro kluky. Na závěr měsíce jsem si zaběhl 5 a 10 km v Chebu. Časy nestojí za řeč, ale najel jsem na dlouhodobý mílařský trénink. Do konce roku a v zimě budu především rozvíjet aerobní vytrvalost v malinko rychlejších tempech, než jsem byl zvyklý. Věřím v pokoření 19 minut na 5-km trati do konce roku. Je to čas, na který v současnosti rychlostně rozhodně mám.

ČERVENEC - 23x běh (285,7 km). V červenci jsem se maximálně soustředil na můj "domácí" závod SpaRun v Mariánských Lázních, kde jsem chtěl atakovat hranici 25 minut. Bohužel jsem začátek příliš napálil a síly mi došly příliš brzy. Nakonec to byl horší čas něž minule. Pak jsem trochu hledal motivaci a tak jsem se na konci srpna rozhodl pro zpestření v podobě vylepšení času na 1 km. Úvodní pokus na parkové cestě jsem zaběhl za 3:24. Na konci srpna bych čas chtěl stáhnout pod 3:15. Absolvoval jsem také vyjížďku na kole na Klínovec a dolů, celkem 55 km.

ČERVEN - 25x běh (289,9 km). Červen jsem zahájil 1/2 maratonem v Českých Budějovicích, který jsem pojal tréninkově. 16 km jsem běžel v aerobním pohodovém tempu a až posledních 5 jsem dal naplno průměrně za 4:10/km. Doběhl jsem v čase 1:35:25. Po roce jsem si opět týden zaběhal v Rumunsku, což bylo příjemné zpestření. V poslední třetině měsíce jsem začal zařazovat rychlostní a tempové běhy, abych se kvalitně připravil na SpaRun v Mar. Lázních, kde bych rád zaběhl pod 25 minut a dále bych se chtěl soustředit na tratě do 10 km. Už jsem si i vytipoval okolo 10 závodů v západních Čechách, tak uvidíme, kolik jich nakonec do konce roku stihnu :-) 

KVĚTEN - 22x běh (277 km). Květen se nesl ve znamení KV 1/2 maratonu. Soustředil jsem se na to, abych byl na závod hlavně odpočatý a tak jsem týden před 2x vysadil a i potom jsem si dal 2 dny pauzu. Přineslo to své ovoce, neboť jsem zaběhl krásný osobák, na který bych chtěl postupně navázat a do 1 roku snížit čas pod 80 minut. I MAF test na 5 km na tepu 140 jsem před závodem 2x zvládnul pod 23 minut, což už samo o sobě naznačovalo slibný výsledek. Je vidět, že sázka na navyšování aerobní kondice se vydařila :-)

DUBEN - 26x běh (339,7 km). V dubnu jsem vyběhl stejně jako v březnu 26x, ale celkově zaznamenal o 20 km víc. Z toho je vidět, že se opět dostávám do tempa. Hned na začátku měsíce jsem si vylepšil o téměř 2 minuty rekord na 1/2 maratonu v Praze. Hned 4 dny poté jsem vyhrál další startovné, tentokrát na varský 1/2 maraton, kde bych rád atakoval hranici 90 minut. Uvidíme, jak to vyjde, každopádně věřím minimálně ve vylepšení loňského času. Po závodě jsem přílišnou únavu necítil a 14 dní běhal tempa okolo 5:00/km nebo nižší, ale únava mě dohnala a čas na MAF testu mě přesvědčil, abych zvolnil, což se mi osvědčilo. Teď je zase na čase trochu přidat, ale stále se hodlám držet v aerobním pásmu. Na závěr jsem si zaběhl domácí čelovkový běh v Plesné, který se mi absolutně nepovedl. Nesmyslně jsem přepálil 1. kilometr, navíc se projevila únava z 9 dnů běhu v kuse. Průměrné tempo 4:26/km je hodně špatné, ale do Varů se připravím určitě lépe.

BŘEZEN - 26x běh (319,9 km). Březen byl měsícem opětovného nabírání kondice po únorovém výpadku. Pomalu jsem začal zařazovat tepové běhy o nízké intenzitě, zato na vysokých tepech :-) Ve 2. polovině jsem přidal i rychlost a ke konci měsíce jsem se dostal až k tempu 4:15/km na 8 km, což byl velmi významný trénink vzhledem k pražskému 1/2 maratonu, o kterém jsem do poslední chvíle nevěděl, že se ho zúčastním. Poslední 2 dny jsem neběhal, abych pošetřil síly na 1/2 maraton.

ÚNOR - 9x běh (78,6 km). Pak ale přišel další měsíc a vše bylo rázem jinak. Přišly teploty a 5. jsem odlétal ještě ne zcela zdravý na dovolenou na Filipíny, kde jsem tentokrát naběhal z důvodu přesunů a celkového programu žalostně málo (pouhé 4 běhy). Největším výkonem za únor je tak obkroužení ostrova Camiguin (64 km) na kole s místním triatlonistou. Na závěr měsíce jsem provedl MAF test na tepu 140 a výsledek je hrozivý - oproti listopadu propad o cca 3 minuty na 5 km. Do červencového SpaRunu mě čeká spousta práce.

LEDEN - 26x běh (323,9 km). První měsíc nového roku byl opravdu povedený. Byl jsem v asi zatím nejlepší formě. Běhal jsem hodně tempových a silových běhů, občas i nějakou rychlost. 7. ledna jsem využil možnosti zúčastnit se Tříkrálového běhu ve Zlivi u ČB. Běžela se dvě kola a na 5-kilometrové trati se mi povedl na sněhu výborný čas 20:09. V tréninku jsem běhal kilometrové úseky okolo 4 minut. Bylo našlápnuto na březnovou desítku pod 40 minut.

TRENING 2016

Add comment


Security code
Refresh