Štafetové běhy jsem v minulosti registroval, ale nikdy jsem netoužil se jich osobně zúčastnit. Až donedávna, kdy mi v létě na dovolené ve Švýcarsku přišla od bývalého kolegy Jirky z banky zpráva, jestli bych nahradil zraněného běžce. Ono se těch běžců vyměnilo později víc, ale sestava byla perfektní, jak jsem zjistil při samotném průběhu závodu. Četl jsem Cestu běžce, kde se zmiňují japonské ekideny a teď jsem měl na vlastní kůži možnost poznat, proč jsou tak populární.

Náš tým Melounu je dost jel ve 2 autech. Naše VW dodávka neběžícího kapitána týmu Pavla se vydala na cestu již v pátek odpoledne. Měli jsme i dámskou společnost - Zuzku a Ivču, což jsou super holky. Dále s námi jel svéráz Pavel, který pracuje jako ostraha vězeňské služby spolu s Ivčou. Jejich originální historky nás bavily celou cestu. Před Českými Budějovicemi jsem převzal řízení, abych si taky vyzkoušel auto, pokud by to v průběhu závodu bylo nutné. U Mercury centra jsme vyzvedli dalšího pohodového člena do party - Honzu. Kousek jsme popojeli a nabrali Tondu, Pavlova (kapitán) synovce, jehož choť Mária se 2. den připojila k 2. partě. Dorazili jsme do penzionku U Dvou rysů ve Zdíkově, odkud to bylo jen kousek na start v Zadově. S Pavlem jsem se po ubytování vydal vyzvednout čip, 2 balíky vod a moc dobré koláčky. Nejprve jsme vyjeli na druhou stranu, ale brzy jsme si to uvědomili a vše včas stihli. Po výborné večeři (guláš s knedlíkem - pro mě ze seitanu) jsme chvíli poseděli a následně zalehli.

-

Startovali jsme v sobotu až ve 12:00 (první týmy už ve 4:00), takže na snídani i přípravu bylo času dost. Štafetu jsem rozbíhal já. První úsek:

Zadov - Lipka 14 km (záznam)

Dorazili jsme do prostoru startu, který jsme s Pavlem navštívili již předchozí večer, asi s hodinovou rezervou. Pozorovali jsme rozběhy ostatních štafet, které startovaly po 5 lidech s 15-minutovým odstupem. V rámci rozklusu jsem prozkoumal prvních 750 m trasy. I když se nejednalo o nějaké brutální převýšení, první zhruba 1,5 km pro mě coby silničního běžce představoval slušnou výzvu. Běželo se přes kořeny a dřevěná cesta z kulatin mi taky nadělala nějaké vrásky na čele. Trasa se celkově hodně svažuje dolů, ale 20 metrů dílčí převýšení na 500 metrech mi roztáhlo plíce hned ze začátku. Naštěstí to bylo na silnici. Pak přišel sešup dolů. To bylo skvělý. Ale po 7 km to přišlo... kopec jako kráva, 100 m převýšení na 1 km, kde se ještě přecházelo na louku. To prostě není nic pro mě :-D Několikrát jsem musel přejít do chůze a hodně jsem ztratil. Už jsem psal i zprávu (v rámci závodu patří mobil k povinné výbavě), že se oproti plánovanému času zpozdím. Pak jsem se opět mohl na 4 km rozběhnout, ale finiš zase pár stovek metrů do kopečka mě nepotěšil. Ale když jsem viděl Tondu na předávce, zmáčkl jsem se, co to šlo. Ten pocit, že to mám za sebou, vše vynahradil. Nastoupili jsme od auta a pokračovali na další předávku.

-

Věžovaté Pláně - Zlatá Koruna 11,7 km (záznam)

2. úsek mě čekal v 11 večer. Moje čelovka se vypla hned, jak se zapla. Naštěstí byl Pavel náležitě vybaven a půjčil mi svou včetně reflexní vesty. Nejtěžší část jsem sbíhal hned na začátku, kde se z Věžovatých plání vbíhalo do lesa na úzkou měkkou lesní pěšinu, kde moje silniční Salmingy měly co dělat, aby mě udržely na nohou. Tma byla pořádná, až jsem si chvíli přisvicoval i mobilem. Trasu osvětlovaly fosforeskující zelené tyčinky, což dodávalo zajímavou atmosféru. I zde se jednalo o svažující se profil, což mi určitě vyhovuje. Raději poběžím delší mírně kopcovitou trasu než naopak. Nějaký kopec taky byl, ale tma ho milosrdně zahalila, takže jsem netušil, kde končí. Trochu jsem tápal v Mirkovicích, kde to podle mě mohlo být víc značené. Dokonce jsem tak zazmatkoval, že jsem si dal Zlatou Korunu do navigace pro jistotu, ale nakonec jsem vyběhl na pole, kde už se značení nacházelo dost a vše bylo v pořádku. Po cestě jsem předběhl 5 běžců ostatních štafet, což taky potěšilo. Předával jsem Honzovi. Po dokončení 2. úseků naší party v Hluboké, kam dobíhala Ivča, jsme se vrátili do ČB. Tam jsme nalezli cenný azyl v bytě u Tondy a Máji. Sice jsem zavřel oči sotva na 3 hodiny na tvrdé podlaze (usnul jsem hned), ale pomohlo to.

Květov - Kostelec 12,4 km (záznam)

Závěrečný úsek na mě čekal v 7 ráno, což znamenalo již hodinový náskok oproti původnímu plánu. Asi o minutu jsem ho ale zkrátil, protože jsem nečekal Dana Tesaře z 2. auta tak brzy a tak už po mně byla sháňka, když jsem poklidně kráčel k předávce. Zhruba o 100 metrů jsem si tedy úsek prodloužil a vběhl do něj sprintem. Celkově se jednalo o nejrovinatější profil z mých tras, ale 1. km za 4:15 po 2 předchozích bězích s minimem odpočinku nevěstil nic dobrého. Běžce, kterého jsem měl na dostřel, jsem nechal poodběhnout a pokračoval udržitelným tempem. Celou trať jsem si užíval a odměnou byla krásná široká lesní cesta a následně východ slunce nad rybníkem. Před Kostelcem se poslední kilometr a něco táhl do dálky, ale už jsem věděl, že mě čeká poslední část, tak se běželo hned lépe. Po kompletním doběhu úseků našeho auta už bylo na druhé šestici, aby zafinišovala. Oba dny se z hlediska počasí neskutečně vydařily. Z poslední předávky jsme se tedy vydali vykoupat do slapské přehrady u nějakého bývalého zařízení ROH (dnes ve vlastnictví Ministerstva Financí), které byla z hlediska vládních restrikcí prázdné. Po báječné koupačce jsme se naobědvali ve Štěchovicích, kde jsem si dal smažák a jedinou kaňkou bylo pražící slunce na terase s nefunkční markýzou. Pak jsme se přesunuli do Braníku, kde se finišovalo. Doprava houstla, ale naštěstí času bylo dost. Čekali jsme na finišující Máju s tím, že do cíle doběhneme všichni společně, ale Mája byla tak namotivovaná, že nechtěla ztratit ani vteřinu a tak jsme doběh kvůli cílové fotografii museli opakovat :-))

-

Celkově se má 1. a myslím, že ne poslední účast na VR opravdu vydařila. Jsem rád, že jsem měl možnost okusit atmosféru této velké akce! VELKÉ díky všem členům týmu!!!

Výsledky

Add comment


Security code
Refresh