Po karlovarském 1/2 maratonu jsem se rozhodoval, jaký směrem se dál vydám a na co se zaměřím. Až do konce května jsem běhal do práce i zpět a pak ještě večer. Uvědomoval jsem si množství naběhaných kilometrů, ale už nepociťoval výraznější zlepšení. Moje rychlost se od konce minulého roku prakticky nikam neposunula, spíš mírně klesla. Samozřejmě své udělaly výpadky způsobené zraněním a nemocí, ale svůj podíl na tom měla právě vysoká kilometráž maratonského tréninku. Prakticky všichni skvělí maratonci začínali na kratších tratích, kde pilovali rychlost. I Emil Zátopek si vítězný maraton zaběhl jakoby mimochodem. Mnohem větší respekt z něj měli soupeři na "desítce".

Logicky jsem se tak rozhodl specializovat v nejbližším období na tratě do 10 km a zaměřit pozornost na rychlostní tréninky. Na 5 km můj rekord činí 20:24 (Vánočním běh ve Františkových Lázních), což odpovídá i mé aktuální výkonnosti. Rád bych se však dostal hluboko pod 20 minut. Poslední mé 2 tréninkové týdny jsem popsal níže. Prvním závodem, kde jsem měl šanci otestovat rychlost byl 5-kilometrový lesní běh na Rudolfově.

-

Start byl v sobotu ve 13:00, ale prezentace závodníků byla dle webu do 12:00, tak jsem se vydal na kole zdolat rudolfovský kopec. Celkem slušná rozcvička, ale do závodu zbývalo ještě dost času. Sešel jsem se s kamarádem Pavlem, pro kterého se jednalo o vůbec první závodní běh. Vyzvedli jsme startovní čísla a jelikož Pavel bydlí na dohled od místa startu, zašli jsme k němu domů, kde jsme pokecali o všem možném, a tak jsem na závod ani moc nemyslel. Před samotným závodem jsem se krátce rozklusal a rozcvičil. Na startu jsem se postavil asi do 5. řady, což nebylo moc chytré, neboť přede mnou bylo celkem dost běžců, kteří tam neměli co dělat. Alespoň nehrozilo přepálení startu. I tak byl ale první kilometr za slušných 3:52, zčásti z důvodu seběhu do lesa z kopce od kostela. Následující 2 kilometry s celkovým převýšením 60 metrů, čemuž odpovídá tempo 4:30/km, solidně prověřily mou fyzičku. Stoupalo se až na hráz rybníku Mrhal, na jejímž konci si někteří běžci trať o pár desítek metrů zkracovali, což osobně nechápu. Pak se běželo zase z kopce, tak že jsem se opět dostal s tempem těsně pod 4 minuty. Konec klesání označoval asi 2 metrový brod (aspoň tak široký mi připadal :-). Rozhodně jsem se nechtěl namočit - následoval tygří skok, po kterém si uvědomil, že jsem slušně vyždímaný a před sebou mám ještě krpál zpět do cíle. Snažil jsem se, seč na dohled od cíle už mi došly síly a musel jsem přejít do chůze, abych vůbec doběhl. Předběhli mě 3-4 běžci, ale když jsem se vyškrábal na rovinu, znovu jsem se rozběhl a při závěrečném sprintu ještě jednoho soupeře předstihl. S výsledným časem 21:52 (rekord trati 17:01 zaběhl v roce 2014 londýnský olympionik Jan Kreisinger) jsem byl spokojený, s chůzí na konci už méně. Před závodem jsem tipoval čas do 22 minut, což se podařilo splnit a závod byl kvalitním tréninkem na červencový SpaRun v Mariánských Lázních.