Na dílo s podtitulem Vzestup a pád Emila Zátopka od autora skvělé knihy Stopy v oblacích jsem se velice těšil, zvlášť když pojednává o české legendě vytrvalostního běhu. Knihy od zahraničních autorů mají tu výhodu, že se dokáží podívat na příběh hlavního hrdiny objektivnějším pohledem. Už kniha Ricka Broadbenta Endurance přinesla mnoho zajímavých informací, které nejsou na českém internetu dohledatelné. Výborně podaná zde byla legendární olympijská pětka z Helsinek, celkový dobový pohled neovlivněný totalitní cenzurou či příběhy Emilových soupeřů.

-

Zde se Askwith více zaměřil na samotnou postavu slavného Emila Zátopka a musím říct, že to udělal opravdu mistrně. Kniha se četla podobně jako Stopy v oblacích - to znamená jedním dechem, přestože většina věcí mi byla známa. Autor však také dokázal přinést mně dosud neznámé podrobnosti, které celý příběh skvěle doplňují. Broadbentova kniha sem tam obsahovala nějaké nepřesnosti, které jsem zde více méně nezaznamenal. Kdybych nevěděl, že autor není Čech, asi bych to nepoznal. Výborný byl také samotný překlad do češtiny.

O vzestupu a vrcholu Emila Zátopka už se moc nového napsat asi nedá a tak velkou část knihy autor věnoval Emilově pozávodní kariéře. Zabýval se jeho rolí při sovětské okupaci v 68. roce a také jeho dalšími činy za komunismu. I když raději čtu o Emilových závodech, také zde byla kniha poměrně záživná. Smutný nádech měl závěr knihy, kde se Askwith zabýval Emilovou rolí po převratu. Jistě je pravda, že by si zasloužil větší pozornost atletického života v ČR. Kdo ví, možná by tu byl s námi o pár let déle. Bohužel Emila Zátopka si více váží v zahraničí než u nás a také o něm umí lépe psát, když nepočítám knihu Dany Zátopkové Náš život pod pěti kruhy, která vycházela z dříve napsané Dana a Emil Zátopkovi vypravují. Knihu od Richarda Askwitha rozhodně doporučuji! Každopádně přidám do tréninku zase pár čtyřstovek :-)