PROSINEC - 21x běh (275,3 km) - oproti loňskému prosinci jsem naběhal o 140 km méně. Jednak jsem před rokem byl ve vrcholné maratonské přípravě a taky k tomu přispěl můj bolavý nárt. Na levé noze jej mám totiž zvýšený a začal se ozývat v podobě nepříjemné bolesti při špatném došlapu. Nejdřív jsem vynechal jen 2 dny, ale po 4 trénincích jsem na tom byl snad ještě hůř. Ke všemu se začala ozývat noha těsně pod kolenem, pravděpodobně vinou pozměněného došlapu. Dal jsem si tedy týden pauzu a vypadá, že už by to mělo být v pořádku. Nárt stále trochu cítím, ale dávám si pozor na došlap a věřím, že se to časem srovná. Mezitím jsem do detailů promýšlel tréninkový plán na nejbližší období. Ten nastíním ve shrnutí roku 2016. V prosinci jsem také zaběhl neplánovaně můj nejdelší tréninkový běh - 34,4 km.

LISTOPAD - 23x běh (319,5 km) - v listopadu jsem naběhal vinou 2 vynechaných víkendů o něco míň, než jsem měl v plánu. Nejprve jsem plánovaně 2 dny vynechal, když jsem relaxoval s rodinou u Konopiště a hned další víkend mě postihly žaludeční potíže. Celý měsíc byl hodně o rychlosti, ale celkově cítím, že jsem se nikam neposunul. Příští dva měsíce bych se rád vrátil k běhu podle tepu, abych položil kvalitní základ na příští sezónu. Nechtěl bych se dostávat přes tep 145. Mám také v plánu 3 kratší závody s vrcholem 26.12. ve Františkových Lázních, kde chci konečně prolomit 20-minutovou hranici na 5 kilometrech.

ŘÍJEN - 30x běh (414,6 km) - co se týká počtu aktivit, zatím nejvydařenější měsíc, kilometrově prakticky na stejné (maximální) úrovni jako v prosinci minulého roku. 2x jsem za den absolvoval dvě fáze. Bavilo by mě trénovat dvakrát denně. Chtělo by to ale kvalitnější regeneraci :-) Začal jsem a velmi si oblíbil intervalové tréninky na dráze, kde volím volnější náběh z lehčích temp a chtěl bych postupně zrychlovat. Začal jsem tempem 4:25 a postupně prodlužoval 400 metrový úsek až do 2 kilometrů. Nově jsem zařadil také test na 5 km na tepu 140, kterým bych chtěl pravidelně sledovat aktuální kondici. Měsíční kilometráž bych rád přes zimu udržel na minimální hodnotě 350 km.

ZÁŘÍ - celkem 299 km v 25 bězích. Opustil jsem rovinaté budějovicko a celé září již nabíhám kilometry v hornatějších oblastech karlovarska, tudíž jsem začal kromě délkových metrů nabírat i ty výškové, což, jak doufám, se pozitivně projeví na síle nohou, která není taková, jaká by měla být. Září bylo hodně o rychlosti. Mimo volných běhů jsem naběhal 8 kvalitních tréninků a zúčastnil se 5 závodů včetně Salming tour de Hospic, kde jsem vylepšil loňské časy. Po náročném programu jsem sice pár dní pociťoval únavu, ale tělo se s tím rychle vyrovnalo. 8. října mám v plánu večerní desítku v Budějovicích a pak bych chtěl najet na volnější tempa a pomalu se začít připravovat na jarní sezónu.

SRPEN - 26x běh (329,3 km). Co se týče počtu běhů, jednalo se o nejfrekventovanější měsíc tento rok. Pokračoval jsem v zajetém rytmu, který jsem si nastavil na konci července a postupně jsem zařadil i rychlost. Ta se bude v září nabitém závody hodit. Na obecnou vytrvalost bude dost času v zimě. Zaběhnul jsem si Běh městem Strakonice, kde se povedla zatím nejrychlejší pětka, přestože se nejednalo o rovinu. Věřím, že 23. září poběžím ve Frantovkách pod 20 minut :-)

ČERVENEC - měsíc jsem začal na Filipínách a celkem zaběhl 287,2 km ve 23 bězích včetně letního vrcholu - SpaRun v Mariánských Lázních (18. místo). V červenci jsem pokračoval v budování aerobní vytrvalosti. Snažil jsem se stále běhat na tepu 140, ale poslední týden jsem najel na mnou modifikovanou Hansonovu metodu podle tepu. Běhat stále stejnou rychlostí by mě dlouho nebavilo.

ČERVEN - 20x běh (225,2 km). V červnu jsem snížil kilometráž a zaměřil se v tréninku na kvalitní rychlé běhy a intervaly na dráze, které jsem střídal s lehkými uvolňujícími výběhy. Zúčastnil jsem se také 2 závodů, které splnily svůj účel. Tím byla kvalitní příprava na letní vrchol - mariánskolázeňský SpaRun, který se koná 16. července. Na konci měsíce jsem začal budovat aerobní vytrvalost (běh na nízkém tepu), která je zásadní pro dlouhodobé zvyšování výkonnosti. Hodně mě posunuly běhy v teple a především vysoké vlhkosti na nádherném filipínském ostrově Camiguin.

KVĚTEN - 19x běh (280,5 km). Květen byl ovlivněn účastí na pražském maratonu. Týden před ním jsem moc trénovat nemohl kvůli bolavé pravé noze, zařadil jsem 1 výjezd na kole (27,5 km) a týden po něm úplně vysadil. Pak jsem se začal pozvolna dostávat do tempa a 14 dní po maratonu si zaběhl karlovarský 1/2maraton, který se mi perfektně vydařil dle plánu. V květnu jsem zvládnul i 2 rychlostní treningy na dráze a dokonce si zaběhal i na dovolené v Rumunsku :-)

DUBEN - 22x běh (347,8 km). Vzhledem k současné kondici jsem se začal řídit tepovou frekvencí a zpomalil tempa. Kilometrově jsem měl našlápnuto na zatím nejúspěšnější měsíc, ale týden před koncem měsíce jsem si na fotbale pohmoždil holeň a kotník - 4 dny jsem nemohl běhat a ještě teď (1.5.) mě noha bolí, což není týden před maratonem optimální. Jedinou útěchou pro mě může být, že se mi to stalo 14 dní před závodem a ne týden jako v lednu. Budu doufat, že za týden mě noha bude limitovat co nejméně. Skvělým zážitkem bylo 25 km kolem Hluboké. Na kole jsem ujel ve 4 výjezdech 100 km.

BŘEZEN - 12x běh (157,4 km). Kilometrově zatím nejslabší měsíc. Jen co jsem se vyléčil z chřipky, trápil jsem se do konce měsíce s achilovkou. Pomohl klid a relaxační víkend v Karlových Varech. Jednou jsem zařadil i kolo (31 km).

ÚNOR - 20x běh (298,9 km). V únoru jsem trochu zpomalil tempa v rychlostním tréninku díky experimentu s dýcháním nosem. Bohužel jsem úměrně tomu neupravil tempa lehkých a dlouhých běhů, což v kombinaci s nedostatkem spánku vedlo ke 14-denní pauze (22.2. - 8.3. bez běhu, chřipka) a ztrátě výrazné části kondice

LEDEN - 23x běh (326,2 km). Na začátku roku jsem byl v poměrně dobré kondici v očekávání Mercury indoor maratonu, ale bohužel jsem týden před závodem uklouznul na čerstvém sněhu a praštil se pravým kolenem o dlažbu, což mě vyřadilo na týden z běhání a automaticky bohužel i účasti na maratonu. Zpětně vidím chybu v modifikaci tréninku - moc rychlých běhů bez systému.

Add comment


Security code
Refresh