Předposlední dubnový víkend jsem se rozhodl strávit v okolí Českých Budějovic, a tak jsme s rodinou vyrazili v sobotu ráno k Pavlovi do Rudolfova, kde nám laskavě poskytl ubytování. Poobědvali jsme v oblíbené indické restauraci a strávili příjemné odpoledne v parku poblíž plaveckého bazénu. Večer jsme s Pavlem seřídili (vlastně Pavel :-) dětská kola. Já byl úplně KO a byl jsem rád, když jsem pozdě večer konečně zalehl do postele.

Ráno jsem vyrazil směrem na Hlubokou, kde jsem se po 2 letech zúčastnil tradiční pětadvacítky. Letos se konal již 78. ročník. Před 2 lety jsem si závod bezvadně užil a trať zvládl v rámci přípravy na pražský maraton za 1:55:23 a nyní jsem si dal ambiciózní cíl stlačit čas pod 1:45. Čas z Barcelony napovídal, že možné by to bylo. Byl pěkný slunečný den a teplota se brzy po startu vyšplhala ke 20 stupňům. Krátce jsem se rozklusal, pozdravil se s Tomem Chlupem, který má se sestrou Terkou web 2 běžci (report z Hluboké) a pomalu se připravoval na start. První kilometr jsem si pohlídal a dal ho plánovaně za 4:16. Přede mnou se utvořila skupinka kolem zkušené Valerie Soukupové a Petra Klimeše (cvicko.cz). Rozhodnul jsem se jí držet, přestože tempo se mi zdálo o malinko rychlejší, než jsem potřeboval. Vydržel jsem to ale jen další 2 km do Bavorovic a zpomalil jsem. 2. - 4. km jsem šel pod 4:10 a to byla jedna z příčin, proč se závod nepovedl podle mých představ. Ta hlavní ale byla především v dlouhodobějším spánkovém deficitu před samotným závodem. Nohám chyběla síla, kterou by tělo dokázalo efektivně využít. Chvíli jsem běžel s Michalem Lavičkou, jehož doprovázela manželka na kole, ale ten mi po 2 kilometrech také utekl. Pokračoval jsem tedy dál sám, tempo spadlo ke 4:25/km. Na 10. km mě předběhla svižně běžící Lucka Horelicová. Říkal jsem si v tu chvíli, že dneska opravdu nemám den. Rozhodl jsem se závod dokončit jako rychlejší dlouhý běh. Někde na 14. km před Zahájím jsem dostihl Arnošta Mikoláška, vítěze v kategorii 50+. Definitivně jsem mu utekl za občerstvovačkou ve vesnici. Před Zliví, zhruba mezi 16. a 17. km jsem doběhnul Lucku. Asi bych se jí dokázal utrhnout, kdybych pokračoval dál, ale řekl jsem si, že těch 8 km do cíle bude příjemnějších běžet s někým ve dvojici, než se trápit sám a doběhnout třeba o minutu rychleji. Tempo bylo příjemné, dokázali jsme i občas prohodit pár vět, což bylo fajn.

-

Před Municemi jsme minuli Tomáše Chlupa, který měl problémy s chodidlem a 5 km do cíle musel dojít. Chvíli na to jsme minuli Michala Lavičku, který zrovna procházel krizí. Ke konci už to nebylo zrovna jednoduché a 24 km v nohách a teplota kolem 25 stupňů byla znát. Do cíle jsme dorazili společně, Lucka jako druhá žena. Poprvé jsem si tak trochu vyzkoušel roli vodiče. Jako příprava na jarní vrchol sezóny - karlovarský 1/2 maraton - byl Běh kolem Hluboké celkem dobrý :-) Výklus jsem pojal jako exkurzi k zámku.