PROSINEC - 299,2 km. Konečně jsem se opět dostal na kilometráž, na kterou jsem zvyklý. I když mi ranní běhy nedělají zrovna radost a raději bych chodil třeba v 10, jinak to na Filipínách nejde a celkem už jsem si i zvykl. Na začátku měsíce mě po MAF testu (o 19 s horším než posledně) už nebavilo běhat na tepovku a do tréninku jsem zařadil hodně rychlých kratších intervalů. V posledním týdnu jsem dal přechodný týden, po kterém začnu naplno s přípravou na maraton.
LISTOPAD - 161,2 km. V listopadu jsem se po 18-denní pauze pozvolna navracel do tréninkového procesu. První týden v měsíci jsem ještě vynechal, abych se na Filipínách aklimatizoval. Týden jsem běhal na turisty vyhledávaném ostrově Palawan a pak jsme se přesunuli na ostrov Negros do města Dumaguete, kde jsme se rozhodli zůstat déle. Podmínky k běhu tu nejsou zrovna ideální vzhledem k husté dopravě a absenci chodníků. 2x jsem si kvůli nerovnostem zvrtnul pravou nohu, ale naštěstí se to obešlo bez vážnějšího zranění. Jediná místa, kde se dá jakž takž běhat, je atletický stadion, který mám 750 metrů od domu a promenáda u moře. Ta ale měří pouhých 900 metrů. Dalším nepříjemným faktorem je horko a vlhko. Vybíhám sice většinou v 6:45, ale stejně se vracím úplně promočený. Zúčastnil jsem se také sranda běhu Color Me Run, kde se povedlo stlačit tempo na 4,4 km trati na 3:57/km, což je slibné vzhledem k začátku přípravy na delší tratě.
 
ŘÍJEN - 149,4 km. Na začátku měsíce jsem se zaměřil na sílu v kopcích s cílem zaběhnout rychlou pětku v Chebu 20 října. Odběhal jsem dva kvalitní a těžké tréninky a následně jsem zvládnul zatím nejrychlejší kilometrové intervaly, kdy se průměrný čas 6 úseků blížil 3:45/km. Ale ten den už to byl 2. trénink (ráno jsem v chladném vzduchu vyklusal 6 km a asi jsem to přehnal). Spolu s nedávným očkováním to nebyla nejlepší kombinace. Následně jsem musel 5 dní vynechat a útok na rychlou pětku tak vzdát. Pak už jsem jen klusal a na závěr sezóny si zaběhnul Porcelánový běh v Nové Roli a večer Noční běh v Chebu. Trať byla rychlá, škoda, že to takhle dopadlo.
 
ZÁŘÍ - 322,8 km, 23,8 kolo. V polovině září vyvrcholilo mé tříměsíční tréninkové snažení ústeckým půlmaratonem. Sice jsem nedosáhl vysněného času pod 85 minut, přesto jsem s výkonem spokojen. Pak jsem si nemohl nechat ujít čtvrtou účast na Salming Tour de Hospic, kde jsem obsadil celkově druhé místo. Tím skončil v tomto roce můj vytrvalecky zaměřený trening a již nemám v plánu běžet letos závodně nic nad 10 km. Zařadil jsem krátké úseky v tempu závodu na 3-5 km. Cílem je osobák na 5 km na Nočním běhu Chebem 20.října. Snad se podaří dostat se co nejblíže k 19 minutám, které by více odpovídaly dosaženému času v Ústí.
 
SRPEN - 393,4 km, 115,3 km kolo. I přes velká vedra jsem toho naběhal opravdu hodně a od dubna se dostal letos podruhé ke 400 km. Vynechal jsem jen 2 dny a to po Metternichově výzvě a před desítkou v Plzni, která byla testem před ústeckým půlmaratonem. Velmi mě potěšil výkon na SpaRunu, kde jsem si výrazně zlepšil osobák. Pak přišel objemový týden, kdy jsem v 6 dnech naběhal 115 km vč. 34-km Metternichovy výzvy. V Plzni jsem útočil na 40-minutovou hranici, bohužel chybělo 5 vteřin. Přesto to není špatný výsledek, protože na závod jsem nijak zvlášť nevylaďoval formu. V Ústí budu určitě lépe připraven. Zpestřením byla účast na 3-km City Run v Karlových Varech, který se konal v rámci předprogramu k triatlonu. K tomu všemu jsem ještě najezdil 115 km na kole, takže srpen se opravdu vydařil.
 
ČERVENEC - 326,1 km, 133,8 km kolo. Tohle byl zatím jeden z mých nejrozmanitějších měsíců v kariéře, přestože byl čistě tréninkový bez jediného závodu. Začal jsem v Budapešti, kde se běhalo opravdu parádně. Pokračoval jsem v Rumunsku. Tam už to tak dobře nešlo, protože na mě doléhaly vysoké teploty a musel jsem běhat brzy ráno nebo pozdě večer, což v kombinaci s cestováním nešlo moc dohromady. Po návratu do Čech jsem zkrátil silové úseky na 1 km, abych dokázal držet tempo pod 4:00/km a taky upravil tempový běh na 6 km vč. výběhu kopce, abych se připravil na srpnový SpaRun. Potěšilo mě, že jsem dokázal vždy zlepšit čas. 2x se mi taky podařilo po dlouhé době zaběhat v oblíbených Č. Budějovicích. Mimo běh se mi podařilo taky dojet z Varů do Plesné na kole a 2. den ráno hned zpět, což je na mě pořádný výkon :-) A ještě je třeba zmínit, že červenec byl teplotně hodně nadprůměrný.
 
ČERVEN - 292 km. Tento měsíc byl ovlivněn 1/2 maratonem v ČB, druhým ve 14 dnech. Pak jsem dal 3 dny úplně volno a postupně najel na Hanson 1/2 maratonský plán, s jehož pomocí bych rád pokořil v září čas 1:25. Co se týká lehkých a dlouhých běhů, nemám problém, ale rychlostní a tepové běhy mi dávají hodně zabrat. Chce to víc odpočívat a regenerovat hlavně spánkem a půjde to. Třetí týden jsem si zpestřil dovolenou v Polsku, kde jsem však nezahálel a i přes náročné cestování něco naběhal.
 
KVĚTEN - 339,2 km, 100 km kolo. V květnu jsem vzhledem k 1/2 maratonu snížil kilometráž, abych na závod správně vyladil formu. To se povedlo tak napůl. Na pozměněné trase jsem ve Varech běžel sice zatím nejrychleji z 3 pokusů, ale opravdu jen mírně. V rámci regenerace jsem využil i kolo, když jsem objevil pěknou silniční trasu přes Hroznětín, Děpoltovice a Novou Roli. Ze začátku měsíce jsem absolvoval 5 opravdu rychlých tréninků (v jednom jsem zvládl 5 km pod 20 min., což bylo možná až zbytečně moc rychle), ale když to kýžený efekt nepřineslo, po 1/2 maratonu jsem běhal jen lehce. Po delší době jsem také klusal na trávě bos. Super pocit, když pak člověk nazuje boty, připadá si jako by létal. Hezký závod jsem běžel v Lubech v rámci seriálu Noční běhy Chebskem a hned 2. června mě čeká 1/2 maraton v Č. Budějovicích, tak snad se podaří čas 1:26:XX.

DUBEN - 399,8 km. Duben se mimořádně vydařil, a to jak z hlediska objemu tak i kvality. Absolvoval jsem 3 závody. Dva z nich, Hlubokou a Plesnou, jsem běžel podruhé a na obou si vylepšil čas, což mě potěšilo. Mimo to jsem zvládnul 5 opravdu kvalitních tréninků a jeden 25-kilometrový tréninkový běh. Příjemné bylo opět získání volného startovného na KV 1/2 maraton, kam směřuje mé tréninkové úsilí. Rád bych vylepšil čas z Barcelony a dostal se pod 1:27. 

BŘEZEN - 317,7 km. Po minulém měsíci jsem se opět dostal nad 300 km. Zpočátku jsem piloval rychlost, ale ve 3. třetině měsíce pak postupně navyšoval kilometráž, protože problém bude zřejmě tam. Přesvědčila mě Královská pětimíle, se kterou jsem nebyl vůbec spokojený. Další týden jsem si místo dlouhého běhu střihnul poměrně náročný trailový 1/2 maraton okolo Meluzínky, kde jsem bral bronz. Jako další cíl jsem si vytyčil Hlubockou 25 v dubnu, kde bych se chtěl dostat pod 1:45. Budu se teď soustředit především na delší závody, kde se mi daří a ty kratší si nechám jen jako zpestření. Hlavní tréninková jednotka bude stupňované tempo a delší běhy.

ÚNOR - 209,7 km. Únor byl podřízen 1/2 maratonu v Barceloně. Z toho důvodu jsem toho naběhal mnohem méně než obvykle. Důsledně jsem ladil na závod a podle výsledku se to povedlo moc dobře. Následně jsem si dal 3 dny úplně bez běhu a pak se pozvolna navracel do tréninkového procesu. Hlavní pozornost byla zaměřena na rychlost, kterou jsem prokládal velmi volnými výběhy. Poprvé jsem se také setkal s celým týmem New Roll Runners na čelovkovém běhu v Nové Roli. Hned 2. den jsem vyrazil do Sokolova na pro mě poměrně náročný závod O vítězství v únoru, kde jsem se trápil v kopci. Poslední trénink v únoru se povedl, když jsem zvládl pět 800-metrových úseků po 3 minutách, ale hned potom jsem cítil šlachu mezi achilovkou a lýtkem na pravé noze. Bohužel ani 2-denní pauza nepomohla, ale delší přestávku neplánuji, pokud k tomu nebudu donucen. Rád bych totiž zaběhl 18. března 10 km pod 40 minut na Klatovské desítce.

LEDEN - 364,4 km. V tomto měsíci jsem 2 dny vynechal z důvodu regenerace v podobě celkové masáže a jeden den vzhledem k ladění na barcelonský 1/2 maraton. Nejtěžší týden jsem si naordinoval ten třetí. Dohromady jsem za 7 dní naběhal 102 km včetně 3 kvalitních tréninků. Únava už byla znát, ale věřím, že se to v sezóně zúročí. Pak už jsem začal kilometráž postupně snižovat a hned následující týden cítil lehčí nohy. Zařadil jsem nově opravdu regenerační běhy okolo 6:00/km. Jediné, z čeho mám obavy, je to, že se mi v tempových bězích nedaří dostat pod 4:20/km, což vzhledem k útoku na osobák nevypadá vůbec dobře. Ještě mám sice nějaké triky na vyladění formy v kapse, ale muselo by si vše přesně sednout, aby se mi podařilo zlomit hranici 1:27. S tím bych odlétal z Barcelony opravdu spokojen. 

Trening 2017

Trening 2016

Add comment


Security code
Refresh