PROSINEC - 154,4 km. Po listopadovém kratším závodě v Ostrově, který mi odrovnal lýtko na týden, jsem se postavil na start 13 km běhu Rašovická lávka v Kadani. Tam jsem si pro změnu odrovnal kotník, který mě bolel 14 dní. Ale nějak zvlášť to nakonec nevadilo, protože jsem zůstal v karanténě s moribundusem. Vzhledem k tomu, že poprvé jsem vyběhl až 13. prosince, považuji naběhaných 150 km za solidní výsledek. Co je ale pozitivní a důležité, bolesti od zad, které se projevovaly v levém stehně, se díky dennímu cvičení jógy znatelně snížily. Zvládnul jsem 2 intervalové tréninky na dráze a jeden tempový běh. Tempo sice přizpůsobené aktuální výkonnosti, ale to má svůj čas. Závěr roku provázely velké teplotní výkyvy. Běhal jsem v -10 ve sněhu, ale i ve 12 stupních v kraťasech na Silvestra.

LISTOPAD - cca 135 km, kolo 57,7 km. V listopadu jsem neodolal účasti na dvou závodech. Po 4 letech jsem si zase zaběhl 5-kilometrový Běh 17. listopadu v zámeckém parku v Ostrově. Časově to samozřejmě bylo někde jinde, ale s tím jsem počítal. Běžel jsem v pětiprsťácích a odneslo to levé lýtko, tak mi 5 dní trvalo, než jsem se zase vrátil do tréninku. Na chvíli jsem pak odložil hodinky, proto nevím přesně, kolik jsem za celý měsíc naběhal. Na závěr měsíce jsem se vydal na závod Zimního běžeckého poháru do Kadaně, kde se konal na kopcovité 13-kilometrový asfaltový běh Rašovická lávka. S odstupem, můžu říct, že se jednalo pro mě ještě o velké sousto a dost mě to zrušilo. Jako by to nestačilo, přišla následně i nemoc, ale o tom až příště :-)

ŘÍJEN - 171,5 km, chůze 36 km. Podzim ve znamení nabírání základní kondice. Pomalu se do toho zase dostávám a moje pohodové běhy se již více blíží 6:00/km. Zkusil jsem i tempo dřívějšího volného běhu, ale těch 10 km okolo 5 minut mi dalo hodně zabrat. Počasí vyšlo v říjnu krásně, proto se mi běhalo parádně. Víc jsem vybíhal do terénu, než na asfalt. Na závěr měsíce jsem zkusil i rychlost na dráze. Je to dobrý, pořád to tam je :-) Dost jsem toho nachodil v okolí kopcovitého Liberce, kdy se mi nadvakrát povedlo zvládnout 36 km.

ZÁŘÍ - 16,2 km, kolo 71,6 km. Tak už zase běhám! Pokud se tedy dá nazvat tempo 7:00/km během. Fyzička je ale pryč, začínám kompletně znovu s pár kily navíc. 2x jsem se projel na kole do Lokte a zpět a první běžecké krůčky jsem začal dělat ve druhé polovině měsíce. Vydal jsem se na stadion, kde jsem díky lýtkovému svalu zvládl sotva 4 kolečka, pár rovinek, 5x vyběhl schody a pak jsem nemohl 4 dny normálně chodit :-)) S každým dalším během se to ale zlepšovalo. Sice mě pořád trápí zkrácený sval na levém lýtku, ale chce to jen čas. Stále posiluji, abych zesílil. Stačí přidat více protahování a bude to super. 

ČERVEN - kolo 65,1 km. První polovinu měsíce jsem neběhal. Jedinou aktivitou tak byla 3-hodinová projížďka na kole. A tu druhou polovinu měsíce jsem ani nechodil. Skončil jsem ve 3 v noci s bolestí stehna na pohotovosti. Neuvěřitelně rychle jsem se za 3 dny dostal na magnetickou rezonanci do Sokolova (ve Varech mě chtěli objednat až za měsíc). Výsledek: vyhřezlá plotýnka mezi bederním a křížovým obratlem. Následujících 14 dní jsem přežil především díky obětavé pomoci mé drahé polovičky a přesunoval se maximálně v nejnutnějších případech po bytě. Na druhou stranu je tu pozitivní posun a příští týden se pouštím do náročné rehabilitace, abych se vrátil silnější a hlavně, doufám, chytřejší než dřív, aby se to v budoucnu už neopakovalo. Co mi v tomhle měsíci udělalo radost, je výhra nových hodinek Garmin v soutěži s Olmou v Kauflandu ?

KVĚTEN - 250 km, kolo 139,2 km. Květen začal docela zajímavě. Za prvních 9 dní jsem zvládl 2 dlouhé běhy (24 a 27 km) a do toho kopcovitého Kynšperského zajíce a rovinatou 15 v Prunéřově. Bohužel stále neustupovalo namožení zad a stehenního svalu na levé straně. Zkusil jsem dát týden oraz a zapojil do tréninku kolo. Ani poté se po návratu zázrak nestal a za dalších 10 dní jsem opustil od veškerých fyzických aktivit a jsem ze hry na neurčito, což je velice frustrující, protože netuším, kdy se opět k běhu zase vrátím. Nevím, jestli si léčba vyžádá měsíc, 1/2 roku, nebo ještě delší čas...

DUBEN - 358,1 km. V porovnání s únorem o 2 dny víc a o 90 km méně?! V dubnu jsem plánoval trochu zrychlit, ale po týdnu přišla nějaká těžší krize. Vůbec to neběhalo. Do toho se přidala bolest přecházející z levé strany bederní páteře přes hýžďový sval až do stehna. A stále se to nějak výrazně nelepší. Alespoň chuť se vrátila. Přes to vše se podařilo zvládnout několik kvalitních tréninků a jako bonus jsem absolvoval rovinatou asfaltovou desítku na cyklostezce u prunéřovské elektrárny v čase 39:44, tedy 42 vteřin od osobáku. Zbývá 5 týdnů na vyladění maratonské formy. Jedinou možností zdá se být MČR na 100 km v Plzni, kde se na okruhové trati o délce 2,5 km koná vložený maraton. Je třeba výrazně zapracovat na tempových a dlouhých bězích - v dubnu jen tři - 2 x 22 a 25 km. A to je hodně málo.

BŘEZEN - 500,5 km, kolo 42,4 km. Březen měl vše, co by správný trénink měl mít. Tedy objem, intenzitu a věřím, že i správnou skladbu. Taky se to projevilo při nedostatečné regeneraci vyšší únavou, než je obvyklé. Běhal jsem v teplotách kolem 0, ale už i ve dvacítkách v krátkém tričku a trenkách. Bohužel se zase ochladilo, ale tak to v tomto období bývá. Na začátku měsíce jsem si střihl tréninkově maraton pod 3:30 a společně s Michalem jsme taky odběhali solidní rychlostní tréninky na dráze. Chtělo by to v dubnu správně vyladit a mít někde možnost prověřit aktuální formu. S Vénou jsem zase zvládl první letošní vyjížďku na kole.

ÚNOR - 440,1 km. Do nejkratšího měsíce v roce jsem vbíhal s bolavými zády, ale díky Michalovým masážím a společným tréninkům jsem se z toho rychle dostal a mohl pokračovat v nabírání kilometrů. Opravdu dlouhé běhy jsem zvládl tentokrát jen 2 - 27 a 28 km. O to víc potěší celková kilometráž. Přes vydatné přívaly sněhu nechyběla od 10. února také kvalita na dráze. Přidal jsem 3 tempové běhy v maratonském tempu, které byly znát i v lehčích bězích. Kondice jde nahoru a jediné přání je mít ji na jaře kde prodat.

LEDEN - 504,9 km. Nový rok jsem začal ve stejném stylu, jako jsem zakončil ten loňský. To znamená, že jsem naběhal v lednu kupu kilometrů, většinou na sněhu, protože zima se letos vrátila po dlouhých letech v plné síle. Mohl za to celkem vysoký podíl delších běhů. 7x jsem se dostal nad 20 km a 2x dokonce na 33 a 34 km. Na jednu stranu super základ do dalších měsíců, na druhou jsem musel 3 dny vynechat, protože někdy toho bylo bez odpovídajícího odpočinku asi moc. Největším problémem bylo namožené lýtko a po druhém třicítkovém běhu v rozmezí jednoho týdne to odnesly bedra, ale to se přeneslo až do dalšího měsíce. Je třeba se s vyšší kilometráží více zaměřit na regeneraci. Pozitivní bylo, že jsem zařazoval i rychlejší běhy delších úseků, bez kterých by byl objem k ničemu. Několik tréninků jsem odběhal s Michalem, pár s Vaškem vč. společného běhu s Bridget a Alešem. Prakticky 6 let běhám víceméně sám, proto je tohle příjemná změna, zvlášť v zimním období, kdy je do závodů daleko.

Trening 2020

Trening 2019

Trening 2018

Trening 2017

Trening 2016

Add comment


Security code
Refresh