ZBYTEK ROKU - v průběhu června jsem se zkoušel párkrát k běhu vrátit, ale nenaběhal jsem dohromady ani 10 km a považoval za moudřejší čekat, až se záda umoudří. Na začátku července jsem 2x vyběhl v Českých Budějovicích a celkem to šlo, tak jsem se přihlásil prakticky bez tréninku na SpaRun, kde jsem dosáhl identického času, jako když jsem s během začínal. Pak jsem trénoval do poloviny srpna bez hodinek a běhal na pocit s důrazem na regeneraci. Dva desetikilometrové závody (Mnichov a Birell) mě nabudily k dalšímu tréninku a docela slušně jsem se rozběhal (200 km), ale na konci září mě zastavily bolesti nevratně zvětšeného kloubu na palci pravé nohy. V říjnu jsem tedy sice běhal, ale s podstatně sníženou kilometráží (67 km). V listopadu a prosinci to už pak začalo opět vypadat skoro jako trénink a dohromady jsem za oba měsíce natočil téměř 400 km. Moje celková kilometráž za rok 2022 se zastavila na zhruba 2.500 km.

KVĚTEN - 280,3 km, kolo 30,5 km. Květen probíhal celkem v pohodě. Piloval jsem rychlost na dráze a 2x zařadil i 5 km tempový běh, kde jsem se však nedokázal dostat na požadované tempo 4:15/km, ale nějak moc mě to netrápilo, protože jsem věděl, že na karlovarský 1/2 maraton, kde jsem běžel štafetu s Vénou, budu připravený. Cíl 42 minut se mi podařilo splnit a byl jsem v očekávání 1/2 maratonu v ČB, kde jsem chtěl po dlouhé době znovu atakovat hranici 90 minut. Poslední kvalitní trénink jsem absolvoval s Michalem 27. května na dráze - 4x2000 s krátkým jednokolovým meziklusem. Bohužel se mi po něm ale opět ozvala záda, téměř přesně jako před rokem. Chodit zatím jakž takž můžu, ale běh odkládám opět na neurčito.

DUBEN - 304,7 km, kolo 242,9 km. Hned zkraje měsíce jsem si opět po 5 letech zaběhl pražský 1/2 maraton, sice o minutu pomaleji než tehdy a 10 minut od osobáku, ale byl jsem maximálně spokojený, protože se mi běželo skvěle a výsledek předčil má součásná závodní očekávání. Pak jsem ale úplně nezvládl zregenerovat a začal běhat víc, než bych měl. Z toho vyšla bolavá levá achilovka, s kterou jsem se několik dní trápil. Vzhledem k tomu jsem toho dost najezdil na kole, což bylo fajn, protože počasí se už udělalo krásné. Ve druhé polovině dubna jsem se zúčastnil Nočního běhu v Plesné a začal pomalu zařazovat tempové běhy (nejprve 2x3 km), abych zapracoval na výdrži v závodním tempu 1/2 maratonu.

BŘEZEN - 326 km, kolo 144 km, 29 km chůze. Oproti loňskému březnu (500 km) jsem toho naběhal o dost méně, ale zase jsem se účastnil v roli supportu asi nejzajímavějšího závodu, co jsem kdy běžel. Horský maraton na Gran Canaria byl opravdu zážitek, taky jsem to cítil v nohách ještě několik dní poté :-) Po návratu do Čech jsem pokračoval v nastaveném trendu na 70% tepovky a v rámci přípravy na pražský 1/2 maraton trochu přidával i rychlost. Výživné byly také další 2 aktivity. Jednou jsem si vyjel na kole 55 km, z toho přes hodinu v totální tmě a chladu bez světla, protože jsem neodhadl, kdy se přesně stmívá. A tou druhou byl 30 km běh s vloženými svižnými 4x5 km. Na závěr měsíce mě potěšil trénink na dráze (12x400), kde jsem se dostal na tempo 3:55/km. Je vidět, že převaha lehkých běhů, proložených rychlostí, jsou cestou, kterou bych se rád ubíral i nadále.

ÚNOR - 361 km, kolo 38,6 km. Čirou náhodou se podařilo naběhat na chlup stejně kilometrů jako v lednu. Zároveň se jednalo o můj celkově druhý únor dle počtu km. Zhruba polovinu měsíce jsem ještě experimentoval a běhal do kopců (24,5 km ve Varech - Vítkovka, Diana a Linhart; nebo 13 km z Liberce do Bedřichova a zpět ve sněhu), jednou jsem byl také na dráze, kde jsem piloval rychlost při dvoustovkách. Pak jsem ale najel na systém Jonathana Waltona, což je běžec z anglického Leedsu a v 52 letech mu to běhá neskutečně. Například vyhrál londýnský maraton v kategorii 50-54 let s časem pod 2:30. Systém je jednoduchý - většina běhů na 70% tepové frekvence a jednou týdně si pořádně naložit při dlouhém běhu. Tak uvidíme. Cílem je podzimní maraton pod 3 hodiny!

LEDEN - 361 km. Sice jsem vyběhl na Nový rok v kraťasech, ale pak se ochladilo a někdy jsem taky pěkně mrznul. Ale na druhou stranu jsem si užil parádní běhy na sněhu. Na začátek roku jsem toho naběhal zase po 9 měsících celkem dost. Jen mi to teď trvá průměrně o minutu na km déle, tzn. že jsem strávil na nohou zhruba o 6 hodin víc než dřív. V první polovině měsíce jsem se ještě pokoušel o svižnější tempa, ale pak jsem od toho raději upustil a soustředím se na nabírání aerobní kondice. Třikrát jsem zvládl zaběhnout 20 km, což mě hodně potěšilo.

Trening 2021

Trening 2020

Trening 2019

Trening 2018

Trening 2017

Trening 2016

Add comment


Security code
Refresh